ALPEN FEST Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 39.130434782608695% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.1% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 4 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meijer Inc Frozen Yogurt (Similarity score: 15.86)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 16.29)
- Oreo Cookies & Cream Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 16.29)
- Belfonte Ice Cream Belfonte, Frozen Yogurt, Cuckoo 4 Cookie Dough (Similarity score: 19.43)
- Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 20.22)
- Betty Bossi Gâteau Aux Abricots (Similarity score: 21.90)
- Clover Valley Ice Cream (Similarity score: 21.97)
- Breyers,unilever, Snickers Snickers Ice Cream (Similarity score: 23.21)
- Picard Glace Fou De Vanille (Similarity score: 23.51)
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 23.77)
- Delhaize America Inc Ice Cream (Similarity score: 23.89)
- Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 25.81)
- Easy Churned Light Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Famous Moose Tracks Fudge, Denali Original Moose Tracks (Similarity score: 27.17)
- Two Bite Cinnamon Rolls Brioches À La Cannelle (Similarity score: 27.79)
- Petitpot Dark Chocolate French Pudding (Similarity score: 27.81)
Ingredients List
- Colza Oil
- Wheat Starch
- Dextrose
- Sweet Whey
- Potato Starch
- Raising Agent
- E500
- Salt
- Thickener
- Flavouring
- Sugar
- Egg
- Wheat Flour
- Water
- Margarine
- Sour Cream
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)