Alteza Café Soluble Descafeinado
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vivo Cafe Soluble Descafeinado (Similarity score: 0.00)
- Target Stores Organic Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 17.02)
- Weis Quality, Weis Markets Inc Soft Pretzels (Similarity score: 19.53)
- Regionali Trofie Sin Gluten (Similarity score: 20.67)
- Farabella Cavatelli (Similarity score: 26.70)
- Farabella Orecchiette (Similarity score: 26.70)
- Shurfine, Topco Associates Inc Shurfine, Thin Pizza Crust (Similarity score: 27.57)
- Spartan Spartan, Thin Crust Pizza, Original (Similarity score: 27.57)
- Essential Everyday Essential Everyday, Thin Pizza Crust (Similarity score: 27.57)
- Spar Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 28.28)
- By Sainsbury's Lighter Mayonnaise (Similarity score: 29.96)
- Thon Blanc Germon A L'huile Olive (Similarity score: 30.98)
- U Bio,u Petites Crêpes Bretonnes Bio (Similarity score: 31.34)
- Auchan Pause Snack Crêpes Moelleuses Saveur Vanille (Similarity score: 31.48)
- Easiyo Easiyo Low Fat Unsweetened Greek Yoghurt (Similarity score: 31.88)