Auchan Pause snack - Crêpes moelleuses saveur vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1164kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1164kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.714285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.7% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Bio,u Petites Crêpes Bretonnes Bio (Similarity score: 7.55)
- Carrefour Bio,carrefour 6 Crêpes Moelleuses (Similarity score: 10.25)
- Easiyo Easiyo Low Fat Unsweetened Greek Yoghurt (Similarity score: 19.94)
- Toupargel 6 Crêpes Fourrées (Similarity score: 23.89)
- Karla Dulces Karla (Similarity score: 24.12)
- Weis Quality, Weis Markets Inc Soft Pretzels (Similarity score: 28.39)
- Casino Bio, Casino 8 Crêpes Moelleuses Au Sucre De Canne Et Au Lait Frais (Similarity score: 28.43)
- Target Stores Organic Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 28.94)
- By Sainsbury's Lighter Mayonnaise (Similarity score: 30.75)
- Ruf Unsere Bourbon Vanille (Similarity score: 30.98)
- Auchan Crêpes Moelleuses À La Vanille (Similarity score: 31.05)
- Franprix Crepes Moelleuses Au Sucre De Canne Bio (Similarity score: 31.24)
- Leader Price Crêpes Moelleuses Bio (Similarity score: 31.24)
- Alteza Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 31.48)
- Vivo Cafe Soluble Descafeinado (Similarity score: 31.48)
Ingredients List
- Whole Fresh Eggs
- Wheat Flour
- Cane Sugar
- Colza Oil
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)