Altiflore Crème Glacée Lavande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.94736842105262% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Superscoop Ice Cream (Similarity score: 4.69)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 5.61)
- Ice Cream (Similarity score: 6.91)
- Ice Cream (Similarity score: 6.91)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.16)
- Valu Time Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.29)
- Leader Price Douceur De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.38)
- Flan Nature (Similarity score: 8.24)
- Ice Cream (Similarity score: 8.71)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.13)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.13)
- Ice Cream (Similarity score: 9.31)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 9.77)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 10.10)
- Lidl,deluxe Ice Cream Dessert Triple Chocolate (Similarity score: 10.14)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Dehydrated Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)