Altiflore Glace vanille de madagascar Dahu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.94845360824742% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 6.37)
- Rewe Rewe Creme Au Chocolat (Similarity score: 6.52)
- Creamer (Similarity score: 7.47)
- Darigold Creamer (Similarity score: 7.47)
- Darigold Creamer (Similarity score: 7.47)
- Darigold Creamer (Similarity score: 7.47)
- Hacendado Panna Cotta Caramelo (Similarity score: 7.53)
- Great Value Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 7.56)
- Creamer (Similarity score: 8.09)
- Dahu Altiflore Glace Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.23)
- Casino Crème Glacée Café Inclusions Café Chocolat (Similarity score: 8.88)
- Oatly! Strawberry Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 9.21)
- Alvestaglass Choklad Bomb (Similarity score: 9.54)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Valley, Ultra Pasteurized Grade A Half & Half Cream, Hazelnut (Similarity score: 11.30)
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Half & Half Cream (Similarity score: 11.30)
Ingredients List
- Water
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Vanilla
- Carob Seed Flour
- Bourbon Vanilla Beans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)