Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic half & half cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.155098543273354% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33mg |
| Sugars | 23.33g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Valley, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Valley, Ultra Pasteurized Grade A Half & Half Cream, Hazelnut (Similarity score: 0.00)
- Rewe Rewe Creme Au Chocolat (Similarity score: 8.09)
- Dahu Altiflore Glace Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.86)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.37)
- Altiflore Glace Vanille De Madagascar Dahu (Similarity score: 11.30)
- Qualité & Prix,coop Straciatella Glace Au Lait (Similarity score: 11.87)
- Erhard Crème Glacée À La Violette Erhard (Similarity score: 12.48)
- Bioladen* Eiscreme Vanille (Similarity score: 14.74)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 15.26)
- Great Value Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 15.28)
- Darigold Creamer (Similarity score: 15.29)
- Darigold Creamer (Similarity score: 15.29)
- Creamer (Similarity score: 15.29)
- Darigold Creamer (Similarity score: 15.29)
- Creamer (Similarity score: 15.37)
Ingredients List
- Grade A Milk And Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Vanilla Flavouring
- Coconut Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)