Amana Hamburger Buns
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 0.88g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.045558086560366% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 222.504mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 222.5mg |
| Sugars | 7.02g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chef Select Spinach And Feta Parcels (Similarity score: 12.46)
- Country Harvest Country Harvest Grains Omega3 (Similarity score: 14.97)
- Maheso Fingers De Pollo (Similarity score: 19.71)
- Pain Kamut Épeautre (Similarity score: 21.60)
- Pan De Molde Hogaza Con Centeno Y Avena (Similarity score: 22.46)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 22.46)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 22.46)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 22.46)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 22.46)
- Carrefour,carrefour Veggie Croustillants De Blé (Similarity score: 23.39)
- 50g Doritos Bold Bbq Éclaté (Similarity score: 23.46)
- Lustucru Stucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 24.46)
- Kroger Vegetable Samosas (Similarity score: 27.02)
- Masiero Bros Masiero Bros , Oven Fresh Sliced Marble Pound Cake (Similarity score: 27.30)
- Schnucks Italian Pasta Salad (Similarity score: 27.50)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Bleached
- Enriched
- Water
- Partially Hydrogenated Vegetable Oil
- Sugar
- Fructose
- E471
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)