eroski Hogaza centeno y avena
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.5g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 5.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 0.00)
- Pan De Molde Hogaza Con Centeno Y Avena (Similarity score: 0.00)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 0.00)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 0.00)
- Maheso Fingers De Pollo (Similarity score: 13.81)
- Picard Pommes De Terre À La Landaise (Similarity score: 14.43)
- Monoprix Nuggets De Blé (Similarity score: 14.91)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 16.78)
- Chirashi Saumon Et Avocat (Similarity score: 17.55)
- Tesco Breaded Chicken Steaks (Similarity score: 19.06)
- Mon Repas Vegetal Long Nuggets De Blé (Similarity score: 21.16)
- Amana Hamburger Buns (Similarity score: 22.46)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 22.82)
- Chef Select Spinach And Feta Parcels (Similarity score: 23.55)
- Cité Marine Long Nuggets De Blé (Similarity score: 24.13)