Amandine Aux Poires 550G.,
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555555555556% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gourmet Frozen Custard (Similarity score: 10.55)
- Frisco Extreme Mini New (Similarity score: 14.45)
- Tillamook Tillamook, Ice Cream, Speculoos Cookie Caramel (Similarity score: 15.58)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 15.92)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Love Is 500ml (Similarity score: 16.74)
- 6 Eclairs Au Café (Similarity score: 16.86)
- Ben & Jerry's What A Lotta Chocolate Cookie Core (Similarity score: 17.56)
- Magnum Mágnum Sándwich (Similarity score: 18.13)
- Kroger Fun Daze Sundaes Frozen Yogurt Cones (Similarity score: 18.86)
- Carrefour Mousse Au Chocolat (Similarity score: 19.31)
- Dairy Coconut Layer Frozen Dessert (Similarity score: 19.39)
- Delizza Incorporated Belgian Mini Chocolate Dipped Cream Puffs (Similarity score: 19.49)
- Conditorei Copenrath & Wiese Sahneschnitte Eierlikör (Similarity score: 19.90)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat Au Lait Aux Œufs Frais (Similarity score: 20.70)
- Love Some Frozen Dessert Ice Cream Cake, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 21.09)