Delizza Incorporated Belgian Mini Chocolate Dipped Cream Puffs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 11.25g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 18.75g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande (Similarity score: 9.76)
- Amandine Aux Poires (Similarity score: 11.40)
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In A Chocolate Flavored Coating With Peanuts Sundae Cones (Similarity score: 13.02)
- Patrimoine Gourmand Confiture De Lait (Similarity score: 13.41)
- Lemon Cheesecake (Similarity score: 14.52)
- Belgian Style Mini Eclairs, Belgian Style (Similarity score: 14.66)
- 6 Eclairs Au Café (Similarity score: 14.80)
- Coop,eskigel Cono Alla Panna (Similarity score: 15.44)
- Carrefour Mousse Au Chocolat (Similarity score: 15.82)
- Ben & Jerry's What A Lotta Chocolate Cookie Core (Similarity score: 16.79)
- Galberts Cheesecake (Similarity score: 17.06)
- Eskigel 6 Mini Biscotti (Similarity score: 17.60)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 18.02)
- Wal Mart Stores Inc Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 18.02)
- Dia Helado Chocolate Blanco White (Similarity score: 18.96)
Ingredients List
- Water
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Skimmed Milk Powder
- Dextrose
- All Purpose Shortening
- Sweet Cream Powder
- Salt
- Sodium Alginate Blend
- E341iii
- Natural Vanilla Flavouring
- Milk
- E160ai
- Chocolate
- Cream
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Fortified Wheat Flour
- Sugar
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)