Amarant Wafers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1116kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1116.0kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 13.333333333333 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13.33 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 6.6666666666667g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Streit's Streit's, Passover Whole Wheat Matzos (Similarity score: 10.73)
- La Banderita Instant Corn Masa Flour (Similarity score: 15.25)
- San Miguel Arroz Salvaje Y Grano Largo San Miguel (Similarity score: 15.59)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Gemelli Hand Packed Pasta Rustica (Similarity score: 16.22)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Ziti Pasta Rustica (Similarity score: 16.22)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Fusilli Tricolor Pasta Rustica (Similarity score: 16.22)
- Kids Cuts Dinosaur Pasta (Similarity score: 16.22)
- To Your Health Sprouted Flour Co To Your Health Sprouted Flour Co, Sprouted Red Wheat Flour (Similarity score: 16.85)
- To Your Health Sprouted Flour Co To Your Health Sprouted Flour Co, True Sprouted Red Wheat Flour (Similarity score: 16.85)
- Pop Corn (Similarity score: 18.72)
- 曼可顿 高纤维全麦切片面包 (Similarity score: 18.93)
- Crackers Bio Di Sorgo (Similarity score: 19.75)
- Légumor,haudecoeur Maïs Pop Corn (Similarity score: 20.75)
- Spaghetti (Similarity score: 21.03)
- Bimbo Tostis Con Fibra (Similarity score: 21.08)