To Your Health Sprouted Flour Co. To Your Health Sprouted Flour Co, Sprouted Red Wheat Flour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 12.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 5mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- To Your Health Sprouted Flour Co To Your Health Sprouted Flour Co, True Sprouted Red Wheat Flour (Similarity score: 0.00)
- 曼可顿 高纤维全麦切片面包 (Similarity score: 16.08)
- Streit's Streit's, Passover Whole Wheat Matzos (Similarity score: 16.09)
- Cracked Black Pepper Fettuccine (Similarity score: 16.60)
- Amarant Wafers (Similarity score: 16.85)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Ziti Pasta Rustica (Similarity score: 17.28)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Fusilli Tricolor Pasta Rustica (Similarity score: 17.28)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Gemelli Hand Packed Pasta Rustica (Similarity score: 17.28)
- Kids Cuts Dinosaur Pasta (Similarity score: 17.28)
- Bimbo Tostis Con Fibra (Similarity score: 17.80)
- Organic Angel Hair Pasta (Similarity score: 18.04)
- Spaghetti Pasta (Similarity score: 18.04)
- Classic Linguine Artisan Pasta (Similarity score: 18.04)
- Spinach Fettuccine (Similarity score: 18.04)
- Spinach Fettuccine Pasta (Similarity score: 18.04)
Ingredients List
- Sprouted Red Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)