American Bbq Company American Style Kobe Beef Ground Beef
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1233kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1233kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.18g |
| Saturated Fat | 9.82g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 39.28% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.3% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68.04mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Completely Fresh Foods Inc American Style Ground Beef Burgers (Similarity score: 2.02)
- 100% Natural American Style Kobe Ground Beef (Similarity score: 2.38)
- Supervalu Inc 100% Pure Ground Beef Patties (Similarity score: 2.38)
- J & B Wholesale Distributing Inc Fresh Ground Beef (Similarity score: 2.38)
- Supervalu Inc 100% Pure Ground Beef Patties (Similarity score: 2.38)
- Grass Fed Ground Beef Patties (Similarity score: 3.23)
- Great Value 100% Pure Beef Burgers (Similarity score: 4.62)
- Great American Beef Burgers (Similarity score: 6.28)
- Schweid & Sons The Prime Burger (Similarity score: 9.47)
- Certified Angus Beef Certified Angus Beef, Holten Meats, Chuck Patties (Similarity score: 10.08)
- Black Angus Chuck Burgers (Similarity score: 10.23)
- Fresh Usda Prime Ground Beef Burgers (Similarity score: 10.39)
- Fresh Ground Beef Burgers, Beef (Similarity score: 10.39)
- Burger Maker Co Inc Schweid & Sons, Fresh Ground Beef (Similarity score: 10.68)
- Schweid & Sons Angus Ground Beef (Similarity score: 10.68)
Ingredients List
- Beef
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)