American style kobe beef sliders
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 27.78)
- Tagliatelle (Similarity score: 27.95)
- Black Beans + Peas Veggie Bars (Similarity score: 30.06)
- Black Beans & Peas (Similarity score: 30.06)
- Tunisian Sweet Pepper Harissa Spread (Similarity score: 32.52)
- Gommes Sans Sucre (Similarity score: 32.54)
- Gommes Sans Sucres (Similarity score: 32.54)
- Schne Frost Mikrowellen Pommes (Similarity score: 32.88)
- Thiriet Mini Crêpes Bio (Similarity score: 34.36)
- Eat Gluten Free Tagliatelle Aux Oeufs Sans Gluten (Similarity score: 35.03)
- Bay State Bakery Whole Grain Wheat Pita (Similarity score: 35.42)
- Almond Choc Protein Cookie (Similarity score: 36.65)
- Pain Pita Pita Bread (Similarity score: 36.78)
- Tortellini Freschi Alla Carne (Similarity score: 37.75)
- Crème De Vinaigre Balsamique (Similarity score: 37.78)
Ingredients List
- Wagyu Beef
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)