America's Choice, The Great Atlantic & Pacific Tea Company Inc. America's choice, chocolate ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.54728220402085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 25.37g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate, Pralines & Caramel (Similarity score: 6.80)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 7.97)
- Dean Foods Company Pet, Limited Edition Home Made Style Ice Cream, Mississippi Mud Pie (Similarity score: 8.11)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 9.70)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 9.70)
- Premium Gelato (Similarity score: 9.81)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 10.49)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 10.64)
- Caramel Ice Cream With A Sea Salt Caramel Swirl Between Artificially Flavored Vanilla Wafers Sandwiches, Sea Salt Caramel (Similarity score: 11.06)
- Péché Mignon 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 11.31)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 12.09)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 12.10)
- Vanilla Grand Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolaty Chips, Cookie Dough (Similarity score: 12.49)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.61)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.61)
Ingredients List
- Milkfat
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- E471
- E412
- E415
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Marshmallow Variegate
- Corn Syrup
- Almond
- Chocolate Chunks
- High Fructose Corn Syrup
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)