Caramel ice cream with a sea salt caramel swirl between artificially flavored vanilla wafers sandwiches, sea salt caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.17g |
| Saturated Fat | 4.76g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 95mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 95mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 5.56)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 5.56)
- Dean Foods Company Pet, Limited Edition Home Made Style Ice Cream, Mississippi Mud Pie (Similarity score: 6.34)
- Food Club Denali, Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Brownie Bits & Swirled With Bear Foot Fudge, Bear Foot Brownie (Similarity score: 8.67)
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- Ben & Jerry's The Tonight Dough, Ice Cream (Similarity score: 10.47)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 10.50)
- America's Choice, The Great Atlantic & Pacific Tea Company Inc America's Choice, Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.06)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate, Pralines & Caramel (Similarity score: 11.45)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 12.64)
- Black Cherry Pie (Similarity score: 12.93)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 13.21)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 13.22)
- Talenti Gelato Vanilla Peanut Butter Swirl (Similarity score: 14.40)
Ingredients List
- Ice Cream
- Artificially Flavored Vanilla Wafers
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)