Ametller Origen Pannacotta tradicional
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rians Le Fondant Au Chocolat Noir (Similarity score: 10.57)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 13.35)
- Gut & Günstig Vanille Eiscreme (Similarity score: 13.67)
- Méchamment Bon Riz Au Lait (Similarity score: 14.03)
- Cuor Di Malga Panna Da Cucina (Similarity score: 14.16)
- Parmalat Chef Panna (Similarity score: 14.30)
- Lemon Tart Creme Dessert (Similarity score: 14.36)
- Latteria Sociale Valtellina Panna Da Cucina (Similarity score: 14.59)
- Parmalat Senza Lattasio (Similarity score: 14.59)
- Chef Chef Panna Cucina Uht Ml 125x3 (Similarity score: 14.59)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 14.59)
- Parmalat Panna Chef (Similarity score: 14.59)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 14.59)
- M&s Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 14.75)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate (Similarity score: 14.85)
Ingredients List
- Milk
- Sugar
- Gelling Agent
- Vanilla
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)