Ancho chili pods
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 35.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 35.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.29g |
| Saturated Fat | 1.79g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.32% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 10.71g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Cardenas Chile Pasilla (Similarity score: 0.00)
- Stemless California Chili Pods (Similarity score: 0.00)
- Calidad Suprema (Similarity score: 0.00)
- El Granero Integral Bio Plus Cp Cúrcuma Y Pimienta Ecológica (Similarity score: 28.65)
- Pinto Beans (Similarity score: 30.70)
- Pinto Beans (Similarity score: 30.70)
- Pinto Beans (Similarity score: 30.70)
- Pinto Beans (Similarity score: 30.70)
- Chick Peas (Similarity score: 31.66)
- Stonemill Bouquet Garni (Similarity score: 36.17)
- Food Club Large Lima Beans (Similarity score: 36.72)
- Target Stores Large Lima Beans (Similarity score: 36.72)
- Food Club Large Lima Beans (Similarity score: 36.72)
- Target Stores Garbanzo Beans (Similarity score: 37.50)
- Garbanzo Beans (Similarity score: 37.50)