El Granero Integral Bio plus cp cúrcuma y pimienta ecológica
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 26.99 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 26.99 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -7 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Cardenas Chile Pasilla (Similarity score: 28.65)
- Stemless California Chili Pods (Similarity score: 28.65)
- Ancho Chili Pods (Similarity score: 28.65)
- Calidad Suprema (Similarity score: 28.65)
- Hannaford Green Split Peas (Similarity score: 30.91)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Green Split Peas (Similarity score: 30.91)
- Pinto Beans (Similarity score: 31.03)
- Pinto Beans (Similarity score: 31.03)
- Pinto Beans (Similarity score: 31.03)
- Pinto Beans (Similarity score: 31.03)
- Chick Peas (Similarity score: 32.24)
- Apple Cinnamon Cereal Bars (Similarity score: 33.69)
- Lifestyle Evolution Inc Soft Baked Fiber Bar (Similarity score: 34.92)
- Lifestyle Evolution Inc Nugo, Fiber D'lish, Bar, Cinnamon Raisin (Similarity score: 39.36)
- Soft Baked Delicious Treat (Similarity score: 39.36)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)