Ancient grain bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.63g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.63g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 221mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 221mg |
| Sugars | 6.98g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted For Life, Gluten Free Cinnamon Raisin Bread (Similarity score: 16.61)
- Creation Maison Limoges Baguette De Tradition (Similarity score: 24.44)
- Bimbo Pan De Dieta 0% Integral Bimbo (Similarity score: 24.85)
- Pretzel Nuggets Warm, Delicious Fully Baked Soft Pretzel Nuggets, Pretzel Nuggets (Similarity score: 25.84)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 27.13)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 27.13)
- Chocolate Chip Bagels (Similarity score: 27.48)
- Mitronette Pain (Similarity score: 27.87)
- Whole Foods Market Pocket Pita Breads (Similarity score: 28.51)
- Beef Taquitos (Similarity score: 29.95)
- Nos Boulangers (Similarity score: 30.09)
- Target Stores 16 Bean Soup Starter (Similarity score: 30.25)
- Premiere Moisson Pain Belge A L'ancienne (Similarity score: 30.66)
- Selection Baguette (Similarity score: 30.66)
- Käpt’n Tofu Käpt‘n Tofu Schatztruhe (Similarity score: 30.89)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Molasses
- Yeast
- Contains 2 Percent And Less Of
- Sugarcane Fiber
- E282
- And Sorbic Acid
- To Retard Spoilage
- E123
- Quinoa
- Sorghum
- Water
- Teff
- E472e
- Natural Flavouring
- Monoglycerides
- Whey
- Soya Lecithin
- Sesame Seeds
- Wheat Berries
- Wheat Gluten
- Sugar
- Flax Seed
- Millet
- Soya Oil
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)