Beef Taquitos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1076kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1076kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.43g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.43g |
| Saturated Fat | 2.14g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.770081061164335% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 213.35999999999999mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 213.4mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 13.05)
- Italian Pasta Salad (Similarity score: 13.05)
- L Assiette Bleue Filet De Cabillaud (Similarity score: 19.51)
- Schnucks Italian Pasta Salad (Similarity score: 21.19)
- Pain Kamut Épeautre (Similarity score: 21.54)
- Ravioli Au Boeuf Colomba (Similarity score: 21.60)
- Colomba Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 21.78)
- Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 21.78)
- 50g Doritos Bold Bbq Éclaté (Similarity score: 22.00)
- Wholemale Pita Bread (Similarity score: 22.55)
- Tesco Tesco Cajun Chicken Wrap (Similarity score: 23.73)
- Delhaize (Similarity score: 24.93)
- Terrine De Sardines Aux Tomates (Similarity score: 25.35)
- Pretzel Nuggets Warm, Delicious Fully Baked Soft Pretzel Nuggets, Pretzel Nuggets (Similarity score: 25.76)
- L'apéro Du Poissonnier Cake Au Saumon Et Aux Crevettes Nordiques (Similarity score: 25.81)
Ingredients List
- Corn Tortilla
- Salt
- Hydrolysed Corn Protein
- E631
- E627
- Natural And Artificial Flavouring
- Modified Corn Starch
- Wheat Flour
- Salt
- Garlic Powder
- E150a
- Water
- Fried In Vegetable Oil
- Oleoresin Of Turmeric
- E160b
- Beef Filling
- Water
- Textured Soy Protein
- Onion
- Contains 2% And Less Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)