Asda,Asda Extra Special Indulgent Mulled Port Cherry & Orange Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1288kj (308 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1288kj (308 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 83.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 83.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 119.88799999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 119.9mg |
| Sugars | 44.9g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Cinque Stelle Panna (Similarity score: 41.87)
- Garant Fikon Bollar (Similarity score: 41.90)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Cut Mixed Peel (Similarity score: 53.22)
- Fruchtige Mangostreifen Getrocknet (Similarity score: 55.53)
- Carrefour Sélection,carrefour Confiture De Lait À La Vanille Bourbon (Similarity score: 57.14)
- Dattes D’algérie (Similarity score: 59.52)
- Mamie Nova Paris Brest Praliné (Similarity score: 62.85)
- Sainsbury's,sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Cognac Laced Christmas Pudding (Similarity score: 64.33)
- Auchan Mezcla De Pasas (Similarity score: 65.08)
- Waitrose Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 66.08)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Luxury Fruit & Nut Christmas Pudding (Similarity score: 68.28)
- Petit Prix Dattes Nour Dénoyautées (Similarity score: 69.02)
- Noix De Coco (Similarity score: 69.49)
- Raisin Golden Jumbo (Similarity score: 70.09)
- Bracia Koral, Lody Jak Dawniej Rożek Śmietankowy Z Wiśniami I Sosem Wiśniowym (Similarity score: 70.15)
Ingredients List
- Sultanas
- Vegetable Juice
- Acidity Regulator
- Fortified Wheat Flour
- Cider
- Glacé Orange Slices
- Raisin
- Palm Oil
- Glace Cherry
- Candied Orange Stars
- Ruby Port
- Demerara Sugar
- Brandy
- Humectant
- Single Cream
- Free Range Pasteurised Egg
- Almond
- Citrus Fruit
- Walnut
- Water
- Edible Gold Stars
- Mixed Spices
- Cherry And Port Sauce
- Molasses
- Salt
- Yeast
- Spirit Vinegar
- Wheat Protein
- Emulsifier
- Palm Oil
- Rapeseed Oil
- Flour Treatment Agent
- Port Soaked Glacé Cherries
- Cherry
- Port
- Glucose Fructose Syrup
- Colour
- Fruit
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)