Asda Battered crispy chicken
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 947kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 947kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20.76923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rolmer Carpaccio De Saumon Marine Aux Baies (Similarity score: 13.68)
- Carpaccio De Saumon (Similarity score: 13.75)
- Pan Integral De Espelta (Similarity score: 17.96)
- Fresh & Easy Llc Tomato Mozzarella Pasta (Similarity score: 20.55)
- Pediasure Pediasure Chocolate (Similarity score: 21.63)
- Filetes De Caballa Del Sur En Escabeche (Similarity score: 24.82)
- Fresh & Easy Neighborhood Tomato Mozzarella Pasta Salad (Similarity score: 25.19)
- Roberto Ravioli Épinards Et Ricotta (Similarity score: 25.19)
- Cornatur,migros Quorn Hot Dog (Similarity score: 25.21)
- La Cuisine Du Poissonnier,grand Frais Aiguillettes De Cabillaud Panées (Similarity score: 27.31)
- Веселина Тиквички С Млечен Сос (Similarity score: 27.74)
- Original Veggie Patty (Similarity score: 28.23)
- Ahold Breaded Bay Scallops (Similarity score: 28.26)
- Boni Light Boter (Similarity score: 28.61)
- Coles Tuna (Similarity score: 29.35)