Pan integral de espelta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954.0kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9399999999999995 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.94 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.24g |
| Saturated Fat | 0.34g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.616580310880828% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -7 |
| Sodium | 136.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh & Easy Llc Tomato Mozzarella Pasta (Similarity score: 17.55)
- Asda Battered Crispy Chicken (Similarity score: 17.96)
- Original Veggie Patty (Similarity score: 18.06)
- Rolmer Carpaccio De Saumon Marine Aux Baies (Similarity score: 22.14)
- Carpaccio De Saumon (Similarity score: 22.27)
- Sendal Chleb Żytni Razowy (Similarity score: 23.17)
- Fresh & Easy Neighborhood Tomato Mozzarella Pasta Salad (Similarity score: 24.98)
- Ahold Breaded Bay Scallops (Similarity score: 25.54)
- Roberto Ravioli Épinards Et Ricotta (Similarity score: 26.42)
- Pullman,bimbo,bimbo Do Brasil Pullman 100% Integral (Similarity score: 27.30)
- Cornatur,migros Quorn Hot Dog (Similarity score: 28.01)
- Franprixdistribution Franprix Biscuits Petit Déjeuner Miel,🍯 Céréales Et Pépites De Chocolat🍫 (Similarity score: 28.14)
- La Cuisine Du Poissonnier,grand Frais Aiguillettes De Cabillaud Panées (Similarity score: 28.62)
- Pediasure Pediasure Chocolate (Similarity score: 28.87)
- Cedarlane Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 29.18)