Asda Butcher's selection,Asda Asda Irish beef mince
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 43.125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Archer Farms Beef Pinwheel Steaks (Similarity score: 16.25)
- Portobello Mushroom Ravioli (Similarity score: 21.25)
- La Casa Nostra Pizza Cabra I Nou (Similarity score: 23.60)
- Waitrose 2 British Chicken Breast Fillet Kievs (Similarity score: 23.61)
- Carrefour Poitrine De Porc À La Provençale (Similarity score: 23.92)
- Gardenia Fine Grain Wholemeal Bread (Similarity score: 26.42)
- Emmi Mozzarella Mini (Similarity score: 31.45)
- Pam & Panorama Ravioli Di Zucca (Similarity score: 32.20)
- Italian Style Chicken Ravioli (Similarity score: 32.45)
- Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 34.59)
- Gutbio Arroz Basmati Con Lentejas Y Verduras (Similarity score: 34.76)
- Promasidor Le Berbère Mon Fromage (Similarity score: 34.90)
- Nolo Frères 4 Bouchées Francomtoises Au Bleu De Gex (Similarity score: 35.43)
- Nolo Frères 4 Bouchées Francomtoises Au Comté 24 Mois (Similarity score: 35.43)
- La Belle Îloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 35.53)
Ingredients List
- Beef Mince
- Typical Percentage Of Fat Content Under
- Typical Collagen
- Meat Protein Ratio Under
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)