Asda Pork loin steaks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 32g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 32g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pintade (Similarity score: 19.03)
- Ribeye Steak Grassfed Organic Beef (Similarity score: 20.86)
- Grassfed Organic Beef (Similarity score: 20.86)
- Ribeye Steak (Similarity score: 20.86)
- Steaks Hachés X3 (Similarity score: 22.59)
- Hoa Nam 20 Raviolis Impériaux Aux Crevettes (Similarity score: 23.71)
- 10 Raviolis Chinois Aux Crevettes (Similarity score: 23.71)
- Côte De Porc Première Avec Os (Similarity score: 23.74)
- Carrefour Côtes De Porc Échine (Similarity score: 23.95)
- Auchan 3 Steaks Hachés (Similarity score: 24.67)
- Sainsbury's Taste The Difference,sainsbury's, Taste The Difference British Free Range Whole Chicken (Similarity score: 24.70)
- Marks & Spencer Scottish Lochmuir Salmon Fillet Joint (Similarity score: 24.77)
- Mercadona Chuleta De Lomo De Cerdo (Similarity score: 24.89)
- M&s 2 Sirloin Steaks (Similarity score: 25.19)
- Marks & Spencer, Select Beef Sirloin Steaks (Similarity score: 25.19)