Ashby's Sterling Ashby's sterling, ice cream, eskimo kisses
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 9.72g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 53.82059800664452% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream Fudge Tracks, Chocolate (Similarity score: 7.70)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Love Is (Similarity score: 8.25)
- Miiro Vegan Ice Cream Lollies Peanut Butter 3 X (Similarity score: 12.07)
- Conditorei Copenrath & Wiese Sahneschnitte Eierlikör (Similarity score: 13.48)
- Le Patissier Mousse Au Chocolat Blanc (Similarity score: 13.77)
- Espresso Chocolate Cookie Crumble Ice Cream, Espresso Chocolate Cookie Crumble (Similarity score: 13.87)
- Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleine De Liverdun Aux Amandes (Similarity score: 14.84)
- Jc's Pie Pops Frozen Cream Dessert (Similarity score: 15.47)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Vanille Macadamia (Similarity score: 15.73)
- Intermarché Mignardises Fruitées X22 (Similarity score: 16.41)
- Dean's Nutty Buddy Superscoops Ice Cream (Similarity score: 17.41)
- Panettone (Similarity score: 17.46)
- Kroger Fun Daze Sundaes Frozen Yogurt Cones (Similarity score: 18.07)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat Au Lait Aux Œufs Frais (Similarity score: 18.16)
- Dr Oetker My Ice Cream Chocolate Flavour (Similarity score: 18.55)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E516
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Sugar
- Thick Fudgy Ripple
- Chocolaty Truffle Bits
- Corn Syrup
- Coconut Flakes
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)