Jc's Pie Pops Frozen Cream Dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.46g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.46g |
| Saturated Fat | 8.93g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 103mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Conditorei Copenrath & Wiese Sahneschnitte Eierlikör (Similarity score: 9.80)
- Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleine De Liverdun Aux Amandes (Similarity score: 9.84)
- Laiterie Du Perigord, Laiterie Du Périgord, Laiterie Du Périgord Mousse Chocolat Noir (Similarity score: 11.61)
- St Hubert Millefeuille (Similarity score: 13.51)
- Kroger Fun Daze Sundaes Frozen Yogurt Cones (Similarity score: 13.90)
- Intermarché Mignardises Fruitées X22 (Similarity score: 14.25)
- Essential Waitrose,waitrose Blackcurrants & Cream Cheesecake (Similarity score: 14.67)
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Eskimo Kisses (Similarity score: 15.47)
- Espresso Chocolate Cookie Crumble Ice Cream, Espresso Chocolate Cookie Crumble (Similarity score: 15.92)
- Chocolate Ice Cream Fudge Tracks, Chocolate (Similarity score: 15.95)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 17.54)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.68)
- Bonne Maman Mousse Aux Oeufs Frais Chocolat Au Lait (Similarity score: 17.68)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat Au Lait Aux Œufs Frais (Similarity score: 18.13)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Love Is (Similarity score: 18.29)
Ingredients List
- Creamy Inside
- E407
- Turmeric
- Crunchy Outside
- Fortified Wheat Flour
- Soya Oil
- Egg
- Butter
- Palm Oil
- Cocoa Butter
- Milk
- Cream
- Whey
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Chocolate
- Corn Starch
- Cottonseed Oil
- Salt
- E500ii
- Sugar
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- Natural Flavouring
- E412
- Cellulose Gel
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)