Ashby's Sterling Ice Cream Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 6.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.51999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 208mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 29.17g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.10)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific!, Ice Cream (Similarity score: 15.13)
- Cedar Crest Specialties Inc Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 18.44)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 18.66)
- Organic Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.35)
- Mini Sandwiches, Chocolate Gelato, Gelato (Similarity score: 22.40)
- Bûche Profiteroles Vanille (Similarity score: 22.91)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Mini Sandwiches, Mini Vanilla (Similarity score: 24.16)
- 10 Crêpes (Similarity score: 24.71)
- Cookies & Cream Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 25.30)
- Mint Chip Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 25.52)
- Ticklebelly Dessert Shot (Similarity score: 25.55)
- Leclerc Éclair Parfum Chocolat *2 (Similarity score: 25.92)
- Rocky Mountain Pies Apple Crumb Pie (Similarity score: 27.79)
- Leader Price Tourteau Fromage (Similarity score: 27.81)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E516
- E407
- Cream
- Salty Caramel Swirl
- Sugar
- Butter Toasted Peanuts
- Corn Syrup
- Caramel Flavouring
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)