Rocky Mountain Pies Apple Crumb Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.882352941176471 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.94117647058824% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.9% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chudleigh's Blossoms Pie (Similarity score: 11.63)
- Cream & Cheese Brioche, Cream Chese (Similarity score: 14.57)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 15.65)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 17.17)
- Cedar Crest Specialties Inc Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 19.06)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific!, Ice Cream (Similarity score: 19.89)
- Ticklebelly Dessert Shot (Similarity score: 21.91)
- Gastone Lago Dolce Crostata (Similarity score: 22.53)
- Panarama Inc Strawberry Cheesecake (Similarity score: 23.10)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 23.46)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.53)
- Turkey Hill Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.55)
- Leader Price Tourteau Fromage (Similarity score: 23.86)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 24.34)
- Panettone Classico (Similarity score: 24.97)
Ingredients List
- Apple
- Salt
- Spice
- E200
- E300
- E410
- E406
- Cider Vinegar
- E282
- Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Water
- Brown Sugar
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)