Atlantic salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.72g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.72g |
| Saturated Fat | 2.82g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 21.0762331838565% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 134mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 134mg |
| Sugars | 2.11g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carpaccio De Bœuf (Similarity score: 8.54)
- Casino Casino Filet De Merlan Pané (Similarity score: 11.89)
- Carpaccio (Similarity score: 12.26)
- Edulis Ensalada De Pasta & Rúcula Con Pollo Y Queso (Similarity score: 17.48)
- Ocean Sea Filet De Saumon Sans Peau (Similarity score: 22.88)
- Rema 1000 Sardiner I Rapsolje (Similarity score: 23.32)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 24.33)
- Delpierre Filets De Maquereaux (Similarity score: 24.37)
- Bigard Carpaccio Huile D'olive Citronnée & Basilic Avec Parmesan (Similarity score: 25.14)
- Alteza Filetes De Caballa Del Sur (Similarity score: 25.72)
- Phoenix Bean Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 26.14)
- Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 26.14)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 26.29)
- Salmone Norvegese Al Naturale (Similarity score: 26.43)
- El Tequito Chipotle Grains (Similarity score: 26.51)
Ingredients List
- Farmed Atlantic Salmon
- Brown Sugar
- Granulated Sugar
- Honey
- Sherry
- Garlic
- Bell Pepper
- Natural Peach Flavouring
- Spice
- E415
- Pineapple Juice
- Pineapple Juice
- E300
- Vitamins
- Vitamin E
- And Vitamin A
- Soya Oil
- Soy Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)