Delpierre Filets de maquereaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 907kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 907kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 25.624999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.6% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 5.83)
- Ocean Sea Filet De Saumon Sans Peau (Similarity score: 7.93)
- Alipende Sardinas En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 10.23)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 10.95)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 11.27)
- Salmone Norvegese Al Naturale (Similarity score: 15.05)
- Carpaccio (Similarity score: 18.65)
- Carrefour Carpaccio De Bœuf Finement Tranché À L'huile D'olive & Ccitron (Similarity score: 19.39)
- Atún Claro En Aceite De Girasol (Similarity score: 21.41)
- Intermarché Boeuf Jean Rozé (Similarity score: 23.12)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 24.37)
- Filets De Colin Panes (Similarity score: 24.55)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 24.81)
- Alteza Filetes De Caballa Del Sur (Similarity score: 25.18)
- Dos De Cabillaud (Similarity score: 25.18)
Ingredients List
- Mackerel
- Milk
- Mollusc
- Crustacean
- Mustard
- Sulfite
- Egg
- Lemon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)