Atlantic salmon portion with maple bacon rub
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.01g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.01g |
| Saturated Fat | 3.52g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 21.728395061728396% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.7% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éric Bur Pesto Blanc (Similarity score: 7.92)
- Filets De Saumon (Similarity score: 7.92)
- Le Gaulois (ocb) Oui C'est Bon Cuisses De Poulet Jaune X2 S At (Similarity score: 11.62)
- 2 Lachs Filets (Similarity score: 13.44)
- Lachsfilet (Similarity score: 13.45)
- Pavés De Légine (Similarity score: 14.76)
- Pesasur Pesasur Filets De Saumon À L'huile D'olive Vierge Extra Biologique (Similarity score: 16.02)
- Filets De Saumon À L'huile D'olive Extra Vierge Biologique (Similarity score: 16.02)
- Filet De Canard Cru (Similarity score: 18.45)
- Filet De Canard (Similarity score: 18.45)
- L’etal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 18.45)
- Filet De Canard (Similarity score: 18.45)
- Filet De Canard (Similarity score: 18.45)
- L'étal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 18.45)
- Procanar Filet De Canard Cru (Similarity score: 18.45)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
- Corn Syrup
- Dehydrated Onion
- Vinegar
- Molasses
- Tamarind
- Soya
- Wheat
- Sugar
- Salt
- Natural Flavouring
- Bacon Bits
- Yeast Extract
- Natural Smoke Flavouring
- Sunflower Oil
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)