Pavés de Légine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.3g |
| Saturated Fat | 4.41g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 23.08900523560209% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon Portion With Maple Bacon Rub (Similarity score: 14.76)
- Auchan Cuisse De Poulet Jaune X2 (Similarity score: 16.79)
- Éric Bur Pesto Blanc (Similarity score: 17.11)
- Filets De Saumon (Similarity score: 17.11)
- Bumble Bee Snack On The Run Tuna Salad With Crackers (Similarity score: 18.17)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 19.06)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 19.06)
- Le Gaulois (ocb) Oui C'est Bon Cuisses De Poulet Jaune X2 S At (Similarity score: 19.62)
- Sardines Specialites Tomates Confites (Similarity score: 20.12)
- Eroski Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 21.36)
- Culinea,lidl Cuisses De Poulet (Similarity score: 21.81)
- Al Mazra'ah, Halal, Whole Frying Chicken (Similarity score: 22.61)
- Filets De Saumon À L'huile D'olive Extra Vierge Biologique (Similarity score: 23.37)
- Pesasur Pesasur Filets De Saumon À L'huile D'olive Vierge Extra Biologique (Similarity score: 23.37)
- Napoli Foods Inc Napoli, Meat Ravioli 12 Large Round (Similarity score: 24.85)