Atlantic salmon with lemon pepper rub on a cedar plank
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.42g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.42g |
| Saturated Fat | 3.17g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.692077727952167% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.7% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Tresor Des Dieux Sardines Huile D'olive Vierge Extra Millésime 2016 (Similarity score: 11.05)
- Javimar Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 12.74)
- Pork Tails (Similarity score: 14.11)
- Pork Neckbones (Similarity score: 14.11)
- Coop Cuisse De Poulet (Similarity score: 15.71)
- Alteza Filetes De Caballa Del Sur (Similarity score: 16.50)
- Carpaccio De Bœuf (Similarity score: 19.05)
- Cies Atun Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.15)
- Cabo De Peñas Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.18)
- Consum Atún Claro Bajo En Sal En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.18)
- Cabo De Peñas Atún Claro En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 19.18)
- Cabo De Peñas Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.18)
- Veritas Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.27)
- Aioli Du Pecheur (Similarity score: 20.44)
- Organic Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 20.60)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
- Lemon Pepper Rub
- Canola Oil
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)