Organic smoked five spice tofu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 21.18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.18g |
| Saturated Fat | 1.76g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.619452313503306% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.6% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -5 |
| Sodium | 118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 118mg |
| Sugars | 1.18g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 11.54)
- Phoenix Bean Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 11.54)
- Filets Thon Blanc Huile Olive (Similarity score: 17.32)
- Le Tresor Des Dieux Sardines Huile D'olive Vierge Extra Millésime 2016 (Similarity score: 18.65)
- Filets De Cabillaud (Similarity score: 18.73)
- Alteza Filetes De Caballa Del Sur (Similarity score: 19.33)
- Filets De Colin Panes (Similarity score: 20.36)
- Atlantic Salmon With Lemon Pepper Rub On A Cedar Plank (Similarity score: 20.60)
- Maple Crusted Salmon (Similarity score: 20.63)
- Veritas Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.45)
- Cies Atun Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.46)
- Cabo De Peñas Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.47)
- Cabo De Peñas Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.47)
- Cabo De Peñas Atún Claro En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 21.47)
- Consum Atún Claro Bajo En Sal En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.47)
Ingredients List
- Soya Bean
- Anise Seeds And Coriander Seeds
- Water
- E516
- Salt
- Soy Sauce
- Black Peppercorn Seeds
- Cumin Seeds
- Cinnamon Sticks
- Clove
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)