Atria Burger Nötkött
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 55.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 13 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cucina D`oro Cooking Sauce (Similarity score: 23.09)
- Leader Price Steak Haché (Similarity score: 23.34)
- Carne Picada (Similarity score: 23.71)
- Pouce, Auchan 10 Steaks Hachés 20% Mg (Similarity score: 24.57)
- L'étal Du Boucher Viande Hachée Pur Bœuf (Similarity score: 24.69)
- Key Food 100% All Beef Hamburgers (Similarity score: 25.57)
- €co+,eco+ Steaks Hachés (Similarity score: 26.66)
- Häagen Dazs Glace Fraise (Similarity score: 26.70)
- Ice Cream (Similarity score: 27.02)
- Auchan 1er Prix : Viande Hachée De Boeuf, 20% M G (Similarity score: 27.26)
- 10 Steak Hachés Surgelés (Similarity score: 27.67)
- Leader Price Viande Hachée (Similarity score: 27.68)
- Beef Chuck Sliders 8 Mini Burgers (Similarity score: 27.70)
- Lancaster Classic Black Angus Beef Patties (Similarity score: 27.86)
- Viol Frères Steak Haché De Bœuf (Similarity score: 28.05)
Ingredients List
- Beef
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)