Auchan 2 cuisses de poulet paprika
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 32% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsbury’s Scotch Eggs (Similarity score: 17.98)
- Xx Large! Beef & Bean Burrito (Similarity score: 19.29)
- Sardines (Similarity score: 21.06)
- Trader Joe's Sardines In Olive Oil (Similarity score: 21.50)
- Chicken Curry Salad (Similarity score: 22.12)
- Pate A Pizza (Similarity score: 22.13)
- L'étal Du Boucher Beef Burgers (Similarity score: 22.28)
- Picard Canette Farcie Aux Cèpes Et À L’armagnac (Similarity score: 23.68)
- Terrine De Lapin Aux Noix (Similarity score: 25.28)
- Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 25.42)
- Asda Crustless Quiche Lorraine (Similarity score: 26.00)
- Supremo Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 26.31)
- U Burgers Ronds Nature 80% Viande De Boeuf Française 20% De Matière Grasse (Similarity score: 27.69)
- Sophia's Favorite Gourmet Flatbread Pizza (Similarity score: 28.58)
- Ht Traders Thin Crust Flatbread Pizza (Similarity score: 28.58)
Ingredients List
- Chicken
- Rice Semolina
- Salt
- Spice Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)