Xx large! beef & bean burrito
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.06g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.06g |
| Saturated Fat | 4.31g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 36.64965986394558% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.6% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 271mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 271mg |
| Sugars | 0.78g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pate A Pizza (Similarity score: 11.85)
- Auchan 2 Cuisses De Poulet Paprika (Similarity score: 19.29)
- Trader Giotto's Tortellini Spinach (Similarity score: 20.19)
- Sainsbury’s Scotch Eggs (Similarity score: 20.48)
- Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 20.49)
- Sainsbury's Steak & Gravy Puff Pastry Pie (Similarity score: 20.79)
- Hearty Foods Co Thin And Crispy Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 22.06)
- Sophia's Favorite Gourmet Flatbread Pizza (Similarity score: 22.96)
- Ht Traders Thin Crust Flatbread Pizza (Similarity score: 22.96)
- Gluten Free Margherita Pizza (Similarity score: 23.01)
- Real Foods Roasted Tomato Caprese Salad (Similarity score: 23.11)
- Picard Canette Farcie Aux Cèpes Et À L’armagnac (Similarity score: 24.71)
- Terrine De Lapin Aux Noix (Similarity score: 25.29)
- Ciolo Foods Ciolo Foods, Artichoke Parmesan Spread (Similarity score: 25.41)
- L'étal Du Boucher Beef Burgers (Similarity score: 25.72)
Ingredients List
- Water
- Cultured Sugar
- Flour Treatment Agent
- E575
- Spice
- Flavouring
- Savory Flavor
- Fortified Wheat Flour
- Beef
- Beans
- Vegetable Oil
- Contains 2% And Less Textured Vegetable Protein
- Isolated Pea Product
- Salt
- Chili Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)