Auchan Abricot séché moelleux dénoyautés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 32g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Abricots Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 9.62)
- Auchan Orejones De Albaricoque Sin Hueso Tiernos (Similarity score: 16.97)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 17.10)
- Baule Volante Frutta Spalmabile Mele Pinoli E Cannella (Similarity score: 17.17)
- Abricots Sec (Similarity score: 18.94)
- Abricot Sec (Similarity score: 18.94)
- Le Temps Des Saisons Abricots Moelleux (Similarity score: 19.51)
- Auchan Bio,auchan Orejones Ecológicos (Similarity score: 19.51)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 21.28)
- Maître Prunelle Abricots Moelleux (Similarity score: 21.28)
- Lucien Georgelin Confiture Melon Bio (Similarity score: 22.27)
- Eat Me Abricots Moelleux (Similarity score: 22.42)
- Abellan Mermelada Tomate (Similarity score: 22.64)
- Sweet Valley Soft Aprikosen (Similarity score: 24.67)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 26.36)
Ingredients List
- Apricot
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)