Auchan Orejones de albaricoque sin hueso tiernos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 32g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Bio,auchan Orejones Ecológicos (Similarity score: 9.62)
- Le Temps Des Saisons Abricots Moelleux (Similarity score: 9.62)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 16.97)
- Auchan Abricots Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 19.51)
- Tesco Soft Apricots (Similarity score: 20.22)
- Abricots Moelleux (Similarity score: 21.28)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 22.68)
- Festifruits Pruneaux Agen (Similarity score: 23.22)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 24.09)
- Lucien Georgelin Confiture Melon Bio (Similarity score: 24.33)
- Abricots Sec (Similarity score: 25.43)
- Abricot Sec (Similarity score: 25.43)
- La Jardin De Corentin Confit De Figues (Similarity score: 26.81)
- Mango Chutney (Similarity score: 27.05)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 27.22)