Auchan Auchan Bâtonnet Vanille x12 720ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 15.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 83.06878306878306% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.1% |
| Saturated Fat Value | 15.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 27.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Cornetto Nuova Cialda Integrale Gelato All’avena (Similarity score: 13.35)
- El Corte Inglés Conos De Helado Sabor A Nata Y Fresa (Similarity score: 14.44)
- Thiriet Royal Café (Similarity score: 14.84)
- Gü Fabulously Free From 2 Strawberry & Rhubarb Cheesecakes (Similarity score: 14.89)
- Carrefour Discount, Carrefour 8 Cônes Saveur Chocolat Pistache (Similarity score: 14.94)
- Pam & Panorama Tiramisù (Similarity score: 15.42)
- Crai Tiramisù Con Savoiardi (Similarity score: 15.42)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 16.23)
- Carrefour Cônes Vanille Praliné (Similarity score: 16.27)
- Klondike, Unilever Vanilla Light Ice Cream Bars (Similarity score: 17.73)
- U Cônes Façon Rocher (noisette Et Chocolat) (Similarity score: 18.78)
- Gelatelli Ecorino Mini (Similarity score: 18.87)
- Leader Price Cônes Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 19.04)
- Belle France Bâtonnets Chocolat (Similarity score: 19.48)