Auchan Batonnets caramel beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1007kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1007kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 71.53284671532847% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.5% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 101.6mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.6mg |
| Sugars | 25.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Chocolate Lovers (Similarity score: 11.88)
- Cookies, Candies & Brownies (Similarity score: 13.96)
- Cadbury Flake Chocolate Dessert (Similarity score: 14.31)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Caramel Swirls & Fudge Covered Waffle Cone Pieces Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 14.43)
- Marie Morin Mousse Au Chocolat (Similarity score: 14.48)
- First Street First Street Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 14.52)
- Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 14.88)
- Caramel Toffee Crunch Ice Cream, Caramel Toffee Crunch (Similarity score: 15.02)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chip Pieces, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 15.23)
- Bonne Maman Tartelettes Aux Pommes (Similarity score: 15.26)
- Bonne Maman Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 15.26)
- Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 15.26)
- Bonne Maman Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 15.26)
- Merl Rotwein Zabaione (Similarity score: 15.65)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 15.98)
Ingredients List
- Condensed Skimmed Milk
- Sugar
- Dextrose
- Salted Butter
- Salt
- Emulsifier
- Stabiliser
- Flavouring
- E150
- Skimmed Milk
- Skimmed Milk
- Milk Proteins
- Sugar
- Butter
- Glucose Fructose Syrup
- Colour
- Emulsifier
- Stabiliser
- Salt
- Glucose Syrup
- Lactose
- Water
- Condensed Skimmed Milk
- Sugar
- Dextrose
- Salted Butter
- Salt
- Emulsifier
- Stabiliser
- Flavouring
- Milk Chocolate
- Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Milk Proteins
- Butterfat
- Cocoa Paste
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Emulsifier
- E476
- Flavouring
- Sugar
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)