Cadbury Flake chocolate dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.49206349206349% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.5% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 22.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 3.94)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, S'mores (Similarity score: 3.94)
- Cookies & Cream Flavored Premium Ice Cream With Chocolate Flavored Sandwich Cookie Pieces, Cookies & Cream (Similarity score: 6.97)
- Denali Original Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali "original" Moose Tracks (Similarity score: 8.19)
- Caramel Cone Twist Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolate Covered Cone Pieces, Caramel Cone Twist (Similarity score: 8.66)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.95)
- English Toffee Caramel Premium Ice Cream, English Toffee Caramel (Similarity score: 9.00)
- Cinnamon Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.52)
- First Street First Street Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.15)
- Merl Rotwein Zabaione (Similarity score: 11.80)
- Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With Delicious Chocolate Covered Almonds And A Creamy Marshmallow Swirl, Rocky Road (Similarity score: 12.44)
- The Decadent Chocolate Chip Cookie Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.82)
- Sammontana Cinque Stelle Stracciatella (Similarity score: 12.95)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.01)