Auchan Bavarois Mangue Passion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 44.19428571428572 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 44.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.37623762376238% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.4% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 21.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,carrefour Sélection Mousse Framboise Avec Sa Génoise (Similarity score: 19.91)
- Auchan Cônes Glaces Fruits Rouges (Similarity score: 27.12)
- Picard Buche Glacée (Similarity score: 32.93)
- U,plaisir Pâtissier,hafner Tartelettes Framboises (Similarity score: 34.08)
- Carrefour Mousse Mangue Passion Avec Sa Génoise (Similarity score: 34.32)
- Picard La Fabrique Des Glaces (Similarity score: 35.84)
- Picard Le Marron Glacé (Similarity score: 36.22)
- The Original Caramel Apple! Gourmet Milk Chocolate Candies, Original Caramel Apple (Similarity score: 38.56)
- Fauchon,boncolac Entremets Divin Fruit Rouge (Similarity score: 38.73)
- Casino Délices,casino La Délicieuse Bûche Glacée Sorbet À La Framboise Glace Au Nougat De Montélimar (Similarity score: 39.35)
- Coop Panna Cotta Con Coulis Esotica (Similarity score: 39.72)
- Mamie Nova Gourmand Coeur De Liégeois (Similarity score: 40.82)
- Thiriet Classico Citron Framboise (Similarity score: 42.16)
- Casino Crème Brûlée Éclats De Nougat Noir (Similarity score: 42.74)
- Thiriet Vacherin Framboise Nougat (Similarity score: 43.51)
Ingredients List
- Cream
- Citrus Fibre
- Natural Flavouring
- Potato Starch
- Thickener
- Preservative
- Mango Puree
- Sugar
- Water
- Mango
- Concentrated Lemon Juice
- Beef Gelatin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)