Thiriet Vacherin Framboise Nougat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 52.4390243902439% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Nougat Glacé (Similarity score: 12.24)
- U Mousse À La Crème De Marron (Similarity score: 18.25)
- Delicias De Jalisco Mega Cocoleche Milk Coconut Candy (Similarity score: 18.60)
- Las Ollas Flag Coconut Bar (Similarity score: 18.62)
- The Original Caramel Apple! Gourmet Milk Chocolate Candies, Original Caramel Apple (Similarity score: 21.32)
- Picard Buche Glacée (Similarity score: 24.32)
- Casino Crème Brûlée Éclats De Nougat Noir (Similarity score: 24.45)
- Pumpkin Spice & Cream Bars (Similarity score: 25.20)
- Fauchon,boncolac Entremets Divin Fruit Rouge (Similarity score: 25.42)
- Carte D'or,unilever Glace Buche Abricot Et Nougat (Similarity score: 26.19)
- Coconut Candy (Similarity score: 26.37)
- Coconut Candy (Similarity score: 26.86)
- Glaces De Lyon Desserts Glacés Individuels Framboise Et Nougat (Similarity score: 28.87)
- U Bac Nougat Fruits Rouges (Similarity score: 30.92)
- Picard La Fabrique Des Glaces (Similarity score: 31.02)
Ingredients List
- Raspberry Puree
- Ground Almonds
- Sweetened Condensed Whole Milk
- Cocoa Butter
- Honey
- Icing Sugar
- Concentrated Lemon Juice
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Cocoa Paste
- Reconstituted Skimmed Milk
- Emulsifier
- E322
- Thickener
- E412
- Gelling Agent
- Wheat Starch
- Egg White
- Natural Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Colour
- E162
- E161b
- E160c
- E100
- Fresh Cream
- Water
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)