Auchan Buche façon dame blanche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 74.11764705882354% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato (Similarity score: 7.62)
- Sia Glass Vanilj (Similarity score: 9.90)
- Carte D'or Crème De Vanille (Similarity score: 11.61)
- U Saveurs, U Dessert Glacé Façon Panna Cotta Alla Fragola Saveurs (Similarity score: 11.72)
- Coviran Helado Tres Chocolates (Similarity score: 12.03)
- Gb Glace,unilever Gb Glace 88 (Similarity score: 12.43)
- Panna Cotta Glacée (Similarity score: 12.67)
- Glace Chocolat Noir (Similarity score: 12.73)
- Carte D'or Glace Crème De Vanille, Les Authentiques (Similarity score: 12.91)
- Metro Chef,metro Crème Glacée Menthe (Similarity score: 13.08)
- Pilpa Buchettes 3 Chocolats X6 Pilpa (Similarity score: 13.35)
- Cremissimo Cremissimo Schokoheld (Similarity score: 13.35)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Café (Similarity score: 13.50)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 13.98)
- Casino Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 14.20)