Eskiss,Marque Repère Vrac gourmand café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 856kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 856kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 65.75342465753424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Metro Chef,metro Crème Glacée Menthe (Similarity score: 7.32)
- Panna Cotta Glacée (Similarity score: 7.93)
- U Glace Au Café Avec Grains De Chocolat (Similarity score: 9.79)
- Altiflore Vanille Bio (Similarity score: 9.94)
- Casino Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 10.23)
- Sia Glass Sia Glass Vanilj (Similarity score: 10.45)
- Sia Glass Vanilj (Similarity score: 10.65)
- Cherry & Chocolate With Cherries & Fudge Flakes Light Ice Cream, Cherry Gracia With A Twist (Similarity score: 10.79)
- Thiriet Café D'ethiopie (Similarity score: 12.11)
- Extrême,nestlé Sorbets Citrons Framboises (Similarity score: 12.47)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 12.69)
- Eggnog Ice Cream With Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 13.21)
- Auchan Buche Façon Dame Blanche (Similarity score: 13.50)
- Ice Cream Factory Glace Chocolat Choco Mood (Similarity score: 13.53)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat De Tanzanie Avec Morceaux De Chocolat (Similarity score: 13.78)
Ingredients List
- Carob Seed Flour
- E412
- Emulsifier
- Vanilla Ice Cream
- Cream
- Water
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Cream
- Stabiliser
- Carob Seed Flour
- E407
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Water
- Sugar
- Caramelised Sugar
- Modified Corn Starch
- Water
- Thickener
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Coffee Extract
- Natural Flavouring
- Salt
- Dark Chocolate
- Water
- Coffee Extract
- Coating
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Coffee Powder
- Caramelised Sugar Syrup
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)