Auchan Cône rhum raisin x6
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 10.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 86.4% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.4% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 20 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 27.2g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 13.58)
- Sammontana Gelati Prezzemolo (Similarity score: 19.71)
- Bertolli Bertolli Desserts Triple Chocolate Strata, 6 Oz (Similarity score: 20.21)
- Sammontana Cinque Stelle Ciliegia (Similarity score: 20.45)
- Archipel Cônes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 22.05)
- Mucci Soft Ice Cones Vanille Erdbeer (Similarity score: 22.12)
- Italiamo Tiramisu Choco Dessert (Similarity score: 23.34)
- U Saveurs, U Profiteroles Saveurs (Similarity score: 23.59)
- Leader Price Biscuits Glacés Au Cacao Et Au Lait (Similarity score: 23.76)
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 24.44)
- Dia Conos De Vainilla Con Nueces De Macadamia (Similarity score: 24.52)
- Religieuse Au Café (Similarity score: 25.75)
- Casino Cônes Chocolat X6 (Similarity score: 25.95)
- Belle France Profiteroles À La Crème Pâtissière (Similarity score: 27.23)
- Jon Donaire Ice Cream Tarts (Similarity score: 27.59)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Zante Currant
- Rum
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Soya Lecithin
- E471
- E412
- E415
- Hazelnut
- Natural Flavouring
- Water
- Caramelised Sugar Syrup
- Salt
- Sugar Syrup
- Colour
- Peanut
- Nut
- Sugar
- Fat
- Coconut Oil
- Wheat Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose
- Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)