Jon Donaire Ice Cream Tarts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.29g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.29g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.39999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 93mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 93mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Ice Cream Cone (Similarity score: 9.64)
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 10.65)
- Stout Chocolate Pretzel Crunch Ice Cream, Stout Chocolate Pretzel Crunch (Similarity score: 12.85)
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 13.79)
- Auchan Mousse Au Chocolat Glaçée (Similarity score: 16.33)
- Three Twins Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 16.52)
- Private Selection Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 16.81)
- Giant Eagle Caramel Ice Cream, Snicker Doodle (Similarity score: 17.88)
- Bertolli Bertolli Desserts Triple Chocolate Strata, 6 Oz (Similarity score: 17.91)
- Grandessa Supreme Rich & Creamy (Similarity score: 18.10)
- Private Selection, English Toffee Caramel Ice Cream (Similarity score: 18.40)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 18.40)
- Bio Village,marque Repère Profiteroles Sauce Chocolat (Similarity score: 18.63)
- King Size Cone Brownie Sundae (Similarity score: 19.29)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 19.37)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- E471
- E410
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Vanilla Cookie Wafer
- White Confectionery Coating
- Sugar
- Lemon Flavored Filling
- Cream
- Whey Powder
- Corn Syrup Solids
- Contains Less Than 2% Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)